Sziasztok! Legelőször is köszönöm a múlt szerda esti lelkes részvételt a megjelenteknek a Heti Feledy Klubban! A nemzetközi helyzet fokozódása ellenére is jól szórakoztunk, május körül számíthattok a következő eseményre.


Jó hír, hogy teszteljük a hírlevélben az AFP képszolgáltatását, úgyhogy igyekszünk szépen megszerkeszteni Nektek a vizuális tartalmat is!
Párizs➡️München. A héten J.D. Vance alelnök Párizsban az AI-csúcson borzolta a kedélyeket, ahonnan a Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciára (MSC) megy tovább. Elkísérte Trump ukránügyi különmegbízottja, Keith Kellogg is, aki a hétvégén a New York Postnak azt nyilatkozta, hogy a Fehér Ház szükség esetén kész feltekerni az Oroszország elleni szankciókat. Egész pontosan Kellogg szerint most még csak 3-as fokozatban tartanak a 10-es skálán. A hétvégén sor került egy Trump–Putyin telefonra, az amerikai oldal nem adott ki érdemi információt, míg hétfőn Peszkovék a Kremlben annyit mondtak, hogy összeomlás szélén áll az orosz–amerikai kapcsolat, és nem erősítették meg, hogy megtörtént a hívás.
Az MSC végére lehet, hogy okosabbak leszünk, Európában mindenki szuperóvatosan fogalmaz a békefenntartói katonai misszióról, illetve Zelenszkij kapott a lehetőségen, hogy ásványkincsekért cserébe kérje az amerikai támogatást, amit Trump keddre egy 500 milliárd dolláros csekkre saccolt.
Vance viszont Párizsban már érkezése előtt felkavarta az állóvizet, mert Macron 100 milliárdos AI-tervét nagyban keresztülhúzta Trump 500 milliárdos bejelentése. (Igaz, egyik forrásai sem teljesen láthatóak.) Eközben Musk pedig kéretlen ajánlatot tett az OpenAI mögötti entitás felvásárlására valamivel 97 milliárd dollár fölötti értéken.
Ahogy 2021. január 6-a után Biden visszavonta Trump biztonsági átvilágítását, úgy most Trump tette ezt meg Bidennel, Blinkennel és Sullivannel, feltehetőleg némi bosszúvágytól vezérelve.
J. D. Vance alelnök Párizsba érkezik családjával együtt, karján egyik gyermekével.

💰 A demokrácia végnapjai vagy racionalizálás? A USAID beszántása után megjelentek az első hipotézisek arról, hogy ez vajon ár-érték arányon megérte-e az USA-nak. A kb. 50 milliárdos szervezet jelentős részt az USA-ban vásárolt, így például csak az amerikai mezőgazdaság kb. évi 2 milliárdos bevétellel számolhatott. A dél-afrikai HIV elleni kampánytól az ebolával való küzdelemig érintettek voltak az amerikai beszállítók. Nem szólva arról, hogy a hírszerzői fedőposztok így beszűkültek, más országok pedig benyomulhatnak ezekbe a fejlesztési-segélyezési politikai résekbe.
Az egyetemek kutatópályázatainak adminisztratív költségátalányát is csökkentették, számos más megvágással együtt, és szépen lassan a republikánus kormányzók is érzik az ebből adódó feszültséget, ami a helyi politika és a washingtoni retorika között alakulhat majd.
Az AP összefoglalóját ajánlom arról, hogy pontosan milyen költségvetési megszorításokat nyomott át Musk DOGE-ja, illetve hol érkeztek perek ezzel szemben.
Ahogy egy szövetségi bíró végül felfüggesztette Musk embereinek hozzáférését az amerikai pénzügyi kifizetési informatikai hálózathoz (legalábbis ezt rendelte el), a hétvégén Musk nekiment a bíróságnak mint független hatalmi ágnak, és ami aggasztóbb, hogy ezt a GOP-vonal is lekövette.
Lisa Murkowski, az alaszkai republikánus szenátor jelezte, hogy a szenátus 1600 percenkénti hívást kapott az elmúlt hét második felében, a szokásos percenkénti 40 telefonnal szemben (vajon hány polgári telefon érkezik percenként az Országgyűlésbe?) és ezeket részben az Elon Muskkal szembeni polgári elégedetlenségnek tudta be.
A leendő FBI-vezetőről újabb és újabb érdekességek derülnek ki, még egy cseh fegyvergyártóval is kapcsolatban volt, aki keletre exportált…
Elon Musk a Szabad Európát és az amerikai állami médiatámogatásokat Európa-szerte beszüntetné.
Itt a Washington Post játéka, ahol Te is megpróbálhatod a 2 ezermilliárdos spórolást összehozni az amerikai költségvetésben! :-)
“Nem jár korona az űrbohócnak” felirattal tüntetnek Elon Musk ellen Washingtonban.

⚖️ Konklúzió. A bíróságokkal szembeni hangulatkeltés egy olyan lépés, amely jelenleg a legfontosabb hatalmi egyensúly kiiktatására tett kísérletet mutatja. Ahogy Washingtonban a Fehér Ház és a Kongresszus is a republikánusok kezében van, illetve maga a párt is Trump szoros irányítása alá került, a demokraták az elmúlt két hétben legfeljebb a bíróságra szaladgálhattak, hogy Musk és Trump intézkedései ellen keresetet adjanak be. Ez önmagában nem újdonság az USA-ban, most azonban a szűk politikai mozgástér miatt még inkább érkeznek majd az átpolitizált ügyek a bíróságok elé, amelyek viszont épp a trumpisták haragját és figyelmét fogják ezzel magukra vonni. Ami viszont a SCOTUS-hoz, vagyis a Legfelsőbb Bírósághoz jut, ott is kevésbé kell aggódnia a GOP-nak, hiszen abban is konzervatív túlsúly van. Nézzük meg, hogy lesznek-e kísérletek bírók elmozdítására, amire Musk utalt a hétvégén. |
🧯 Német szomszédaink se tudnak aludni. Péntek este élő adást készítettünk Nektek a német nyelvterületek törésvonalairól, így az osztrák koalíciós tárgyalások állásáról és a német választási kampányról, kitérve azokra a nehéz kérdésekre, hogy az AfD vajon mennyire szélsőséges a mai klímában, hogy hogyan fogható meg az értelmiség felelőssége a polarizációban, és hogy mi a különbség a tűzfal-politikában a két országban.
A német választásokra komolyan gyúr Moszkva. A leglátványosabb akció a múlt hétről az volt, amikor több száz autó kipufogójába purhabot fújtak a feltehetőleg Telegram-csatornákon rekrutált „szabotőrök”; fújásonként 100 eurót ajánlottak nekik. Az akció lényege az volt, hogy a Zöldekre fogják az autórongálást, mint akik túl radikálisak a német autóiparral szemben.
A Doppelgänger nevű orosz kibercsapat is kifejezetten aktív, német mainstream online portálok másolatait építik – nevükhöz híven –, hogy majd a kampányhajrában oda beágyazva egy-egy álhírt, megtévesszenek szavazókat. Az AI-influenszerekről is külön szó van, illetve itt a VSquare által megszólaltatott cseh elemző a TikTok szerepéről.
A menekültek érkezése és a velük szembeni hangulat kialakulása olvasható le az ábráról

⚡ Az oroszokkal szemben még Európa is halad. A balti országok a hétvégén váltak le véglegesen az orosz villamosenergia-hálózatról. Másik lendülettel pedig azon gondolkoznak a skandinávokkal és lengyelekkel együtt, hogy hogyan lehetne az orosz árnyékflottát megfogni a Balti- és Északi-tengeren. Több jogilag is elfogadható módja lehet ennek, a számos kábelvágó orosz szabotázsra adott válasz keretében.
A Financial Times tárta fel, hogy az EU a saját határbiztonsági szoftverébe még orosz szoftverrészeket szerzett be a háború előtt, ami súlyos biztonsági kockázatot jelenthet. A francia Atos-csoport vásárolt az EES-projekthez olyan programrészeket, amelyek a harmadik országok EU-ba lépő polgárainak biometrikus adatait kezelik.
Gerhard Schrödert a Mecklenburg-Vorpommern tartományi parlament idézte be meghallgatásra az Északi Áramlattal kapcsolatos bizottsági feltárása jegyében.
Csakhogy az exkancellár épp most került kórházba súlyos kiégés gyanújával, úgyhogy nem tudott megjelenni a bizottság előtt. Hm! Márciusban újra próbálkoznak majd.
Az orosz infláció a függetlenebb becslések szerint akár 30% körül is járhat, ami már az emberek hétköznapi költéseiben durván meglátszik. A Levada központ szerint a háztartások bevételének fele már élelmiszerre megy el. Jaanika Merilo vonatkozó megidézett orosz vicce: „Apa, most hogy kevesebb pénzünk van, kevesebbet iszol majd? Dehogy fiam! Te eszel kevesebbet!” – jól jelzi, hogy háborúra lesz pénz még mindig, csak a népnek közben rosszabbul megy a sora.
Ukrajnában, a szomszéd országban, mi történik a harcmezőkön az elesett katonák testével? Győri Boldizsár kiváló Szabad Európán közölt tudósításából sokat megtudhattok. Itt pedig Marton Péter cikke az orosz katonák öngyilkosságáról a fronton.
🏰 A világ a Karmelita palotából. A magyar kormánydiplomácia Madridban csúcsosodott ki a hétvégén a Patrióták gyűlésén. Orbán mellett Geert Wilders, Matteo Salvini, Le Pen és még a cseh Andrej Babis is megjelent, Herbert Kickl videóüzenetet küldött Bécsből. A reconquista jegyében tartott gyűlésen a migráció- és zöld kritikák mellett tanulságos volt a nyitás az ECR és az AfD felé, magyarul a Patriótáktól középebbre álló Meloni-féle alakulat és a Szuverén Nemzetek Európája, a még radikálisabb, AfD vezette csoport irányában.
A Patrióták taktikája az lehet, hogy az orosz–ukrán kényszertűzszünet esetleges beköszönte után eltűnik majd a háborúpárti-békepárti felosztás, így a lengyel–olasz dominálta ECR csoport is közelebb kerülhet elvileg a Patriótákhoz, míg az AfD választási sikere február végén őket is komolyabb tényezővé teszi.
Alice Weidel hírlevelünk megjelenése után látogatja meg Orbán Viktort.
🤔 A magyar diplomáciával ellentétes oldalon focizik a cseh és a lengyel külügy. Lipavský cseh külügyminiszter, számos balti kollégájával együtt washingtoni úton járt, többek közt a Globsec Transatlantic Forumon. Lipavský találkozott Keith Kellogg ukránügyi különmegbízottal is.
Prága eközben jelezte, hogy Dánia után szintén csatlakozik a magyar szuverenitásvédelmi törvény elleni európai keresethez, és a jelenlegi hírek szerint akár 12 további tagállam állhat be a sorba, nemsokára az uniós elnökséget adó Lengyelország is. Ez nem akadályozta meg a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, hogy kiadja következő elítélő jelentését egy EU-s projekt kapcsán, amely TEFI néven egy lengyel–magyar–szlovák–román újságírói kooperációként fut, a regionális védelempolitikával a fókuszban.
A Patrióták felvonultak Madridban: érdemes bogarászni a fotón szereplő arcokat.
![Forrás: Orbán Viktor / Facebook [ https://www.facebook.com/photo?fbid=1176139483883648 ]](https://static.wixstatic.com/media/4f421e_728a1927b05349258b128baab2ff5732~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/4f421e_728a1927b05349258b128baab2ff5732~mv2.jpg)
Emellett Gulyás Gergely a kormányinfón bemondta, hogy Magyarországot is kivonhatja a kormány a WHO-ból, ha már egyszer az USA kilép (és Argentína is). Eközben Donald Trump szankciókat dobott be a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) dolgozóival szemben, Izrael és az USA védelmében. Sem Washington, sem Peking, ill. Moszkva sem tagja az ICC-nek.
Május végén érkezik a következő PAC Hungary, vagyis a republikánus MAGA-mozgalom által dominált gyűlés: meglátjuk, ki lesz a legnagyobb név, akit delegálnak Budapestre.
A covid kezeléséről szóló kormányzati dicshimnuszt a Tisza Párt EP-képviselői – Magyar Péter és Kulja András – alaposan kikezdték, amit csak színez a VSquare értesülése, miszerint a Trumpék által nyilvánosságra hozott egyes iratokból kiderül, hogy a magyar kormány is tudhatott a covid kínai laborból való eredetéről és arról is, hogy a kínai oltás nem hatékony – mégis nagy harsona közt osztották, egyetlen EU-tagállamként.
Lengyelországban eközben 4%-os növekedéssel számol tavalyra, részben annak köszönhetően, hogy jogállamisági tevékenységük miatt behúzták az uniós 50 milliárdos támogatást, úgyhogy 2025-re 150 milliárdos befektetést mondott be Tusk a héten.
🪧 Tüntetéskörkép a szomszédban. Miközben Magyarország a kegyelmi botrány évfordulóját éli, az összes szomszédos országban brutális tempóban zajlik az élet. Lemondott a román államfő, Klaus Iohannis, miután a bukaresti parlamentben a szélsőségesek újabb megfosztási eljárást indítottak vele szemben, és a keddi szavazáson esélyes lett volna, hogy pár nagyobb párt is beáll mögéjük. Iohannis mandátuma decemberben lejárt volna, csakhogy a megsemmisített eredményű román elnökválasztás miatt tovább maradhatott székében. Most a felsőház elnöke viszi majd a posztot.
Szerbiában sem csitultak a tüntetések, sőt, az amúgy általában Vucicot támogató nyugdíjasok is az utcára vonultak a diákok mellett, míg az RTS, a szerb köztévé is követített egy tüntetést, megtörve kormánypártiságát. Vucic izzad.
A horvátok folytatják a pénteki vásárlási bojkottot a magas árakra – élelmiszer-inflációra – hivatkozva. Eddig 80 millió eurós veszteséget okoztak a kereskedőknek. A kormány a hatósági árak kiterjesztésével igyekszik stabilizálni a helyzetet.
Koszovóban a kormánypárt nyerte a választást, de többség nélkül.
Szlovákiában a januári Fico–Orbán találkozó sem hozott megváltást Ficónak, pártja népszerűsége csúszik lefelé. Eközben az Európai Ügyészség egy 212 milliós egészségügyi fejlesztést kezdett el vizsgálni korrupció gyanúja miatt az országban.
Tüntetők egy hidat foglalnak el a Száva-folyón

🌴 Gaz-a-Lago. Izrael újabb palesztin fogvatartottakat engedett el a túszcsere jegyében, illetve Katarban delegációval jelent meg, hogy a tűzszüneti megállapodás következő fázisáról tárgyaljon.
Netanjáhú bedobta a hétvégén, hogy Szaúd-Arábiában „van elég hely” a gázaiaknak. Trump újra elszabaduló pokollal fenyegetett, ha szombatig nem engednek el mindent túszt.
A jordán királyt közben vendégül látja a Fehér Házban. A Trump–Netanjáhú kettős retorika arról a diplomáciai erőfeszítésről szól, hogy az Öböl-menti monarchiákat rávegyék egy proaktív ajánlattételre, és hogy érdekeltté váljanak a palesztinok biztonságos jövőjéről szóló regionális megoldásban.
Ez egy kockázatos dupla-vagy-semmi játszma, mert eközben Iránban például az atomfegyvert tiltó fatva visszavonását kérte a katonaság, és Jemenben ENSZ-alkalmazottakat raboltak el a húszik.
Comments