top of page

A világ a fejünk tetején | Heti Feledy

Szerző képe: Feledy BotondFeledy Botond

Sziasztok! Miközben elkezdtem írni a levelet, Brüsszelben éppen összegyűlnek informális találkozóra e hét hétfőn az állam- és kormányfők. Az elvonuláson tehát nem hoznak döntést, de egyeztetik óráikat, hogy mi a helyzet Grönlanddal, hogyan fogadják az úgy tűnik, elkerülhetetlenül érkező Trump-védővámokat, és mi legyen az ukrán támogatással. 

 

💰 Tartsd közel a barátaidat… A belengetett mexikói, kanadai és kínai vámok kapcsán a szokásos szörnyülködésen felülemelkedve egy pillanatra nézzük meg, hogy az ősszel írt motivációk közül mi lehet Trump valódi célja. Akkor felmerült, hogy 1) pusztán kampányfogás 2) bevételt akar a költségvetésbe az adócsökkentését fedezendő vagy 3) tárgyalási pozícióként tekint a vámokra. Bár egy hónappal elhalasztotta a mexikói és kanadai vámok bevezetését, a piacok kellően beszakadtak. A kínaiakkal szemben pedig az alsó vámhatárt is eltörölte, úgyhogy az összes csomagküldő mostantól vámolhat. 

  • Az EU a tárgyalásos verzióra készült. Az első opciót pedig már nyugodtan kihúzhatjuk. Egyre valószínűbb, hogy Trump éppen azért próbál saját elnöki jogkörben bevételt termelni, mert a kongresszusi nagyon szűk republikánus többség is talán csak 2  évig tart, amikor az újabb időközi választások jönnek. Többi intézkedése is Fehér Ház-központú.

  • Az, hogy a Five Eyes szövetségben is osztozó Kanadára vámot vet ki, különösen nagy vörös felkiáltójel a szövetségeseknek, még a WSJ is szerkesztőségi cikkben ágált. A hivatalos indoklás szerint a fentanilcsempészet miatt bünetővámol, ám nem kell Sherlocknak lenni, hogy itt megtaláljuk a kilógó lólábat. Mindössze 20 liter fentanil jött ezen az útvonalon, míg ennek majd 500-szorosa a déli mexikói határon. Ráadásul Kanadával – ha az energiaimportot kivesszük, amely busásan jövedelmez a reexportáló amerikai cégeknek – kereskedelmi többlete van az USA-nak! Tehát vagy pénzt akar csinálni a vámon Trump, vagy tényleg térdre akarja kényszeríteni, hogy csatlakozzon az USA-hoz. A fentanil-ürügy csak ahhoz kellett, hogy a kongresszus nélkül hozhasson döntést a vámokról. 

  • Különösen trumpi fordulat, hogy ő maga tárgyalta le előző elnöksége alatt az új szabadkereskedelmi megállapodást a két észak-amerikai szomszédos országgal (korábban NAFTA néven futott, azóta USMCA/CUSMA/T-MEC – mindhárom résztvevő ország másképp hívja, hogy saját maga legyen elöl), amit most felrúg.

 

🥊…de még közelebb az ellenségeidet. Miközben Kína csak 10%-os vámot kapott, a kanadaiak 25%-ra készültek. Az EU a következő fenyegetett a sorban. Hogy az USA puszta birodalmi működését látjuk-e abban, hogy a szövetségeseit egy napon akarta megvámolni a stratégiai ellenségnek nyilvánított Kínával, vagy éppen egy poszt-Pax Americana felkészülést, az most még sok vita tárgya. 

  • Rubio külügyminiszter egyik első interjúja a Magyn Kelly Show-ban mindenesetre inkább hajlik az utóbbi felé, mivel multipolaritásról beszél, ebben az RCINK-et nevezi meg, vagyis az ellenállás tengelyének (axis of resistance) országait. 

  • Panamával kapcsolatban is világosan megjegyzi, hogy a kínai cégek kikötővásárlásai a csatorna két végén nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az USA-nak, és ezért a Trump-adminisztráció új helyzetet akar teremteni. 

  • Úgy fogalmazott, hogy függetlenül attól, hogy Oroszországgal hogyan bánik majd az adminisztráció, biztosan lesz “Putyin–Trump dinamika”. Alapvetően az interjú során Rubio végig nagyon ügyesen fogalmazott: kicsit mindenki megtalálhatta a mondatát benne, aki szörnyülködni akart, azokat emelheti ki, aki megnyugvást keresett, találhatott. Itt a kongresszusi leirata is.

 

Musk ante portas. Az amerikai sajtó liberális fele Elon Musk embereinek intézkedésein borult ki a napokban. Musk ugyanis több helyen kért csapatának hozzáférést kritikus adatokhoz. Legyen szó az államháztartás kifizetőrendszeréről vagy más adatbázisokról, a mintázat ugyanaz volt: megérkeznek Musk emberei, követelik a hozzáférést, azt a helyi kormánytisztviselők jogszerűen megtagadják, majd ezeket a kormánytisztviselőket felfüggesztik és megy az adatkábelezés. AI-val néznék át a teljes államigazgatást.

  • Jogi értelemben az a gond, hogy Musk “kinevezése” nem teszi őt hivatalos kormánytaggá, a DOGE nem egy minisztérium, és az ő nemzetbiztonsági átvilágítása sem a legmagasabb szintű. Így ténylegesen ő sem férhetne hozzá ezekhez, nemhogy az emberei. 

  • Steve Davis az alagútásós Musk-vállalkozásból jött át DC-be, míg Brian Bielde HR-es volt a SpaceX-nél, most már Office of Personnel Management-tanácsadó (ez tulajdonképp a kormány HR-je); Thomas Shedd a szövetségi ügynökségek felügyeletébe (General Services Administration) kerül mérnökként a Teslából, és több más személyről is érkeztek hírek. Musk masszívan nekifogott a költségcsökkentő hadjáratnak, ami a szövetségi kormányzati szervek megvágását illeti. Nem átalakítását, hanem azok lebontását – és ez egy fontos különbség. 

  • Erről beszélt friss New York Times interjújában Steve “börtönviselt” Bannon is, aki szerényen magát Trump 2014-es feltalálójának tartja, ugyanakkor nagyon alaposan megvilágítja a MAGA-mozgalom populista-nacionalista gyökereit, amelyek végül képesek voltak a spanyolajkú szavazókat is megszólítani. Bár Muskot láthatóan veszélyes techofeudalistának tartja, a kormányzat, a deep state lebontásában osztoznak szándékaikban. Ez pedig már zajlik, Musk maga állított le újabb kifizetéseket

  • Kicsit úgy lehet a világ ezzel, mint Orbán Viktor tusványosi beszédeivel: minden elhangzik, csak egyesek nem hallják ki belőle, mások nem akarják elhinni, pedig ott van. Most is ez történik: Trumpék tényleg radikális mértékben átalakítják az USA vezetését

 

☎️ Európa és Magyarország mit várhat? Rubio több mint egy tucat külügyminiszterrel telefonált a Trump beiktatása utáni héten, köztük négy európaival – a lengyel Radosław Sikorski, a lett Baiba Braže, a litván Kęstutis Budrys és az olasz Antonio Tajani a szerencsések –, de az EU képviselőivel először január 28-án állt szóba. Kaja Kallas és Rubio beszélgetésük során egyetértett abban, hogy továbbra is maximális nyomást kell gyakorolni Moszkvára annak érdekében, hogy Ukrajnában igazságos és fenntartható béke jöjjön létre. 

Rövid híreink a világból


🔗 Hogy áll az RCINK?! Múlt hónapban Putyin és Maszúd Peszeskján iráni elnök 20 éves stratégiai partnerségi megállapodást kötött, amelynek értelmében fokozzák az együttműködést a titkosszolgálati munka, a haditengerészeti gyakorlatok, a közös fenyegetések elhárítása és a közös kiképzés terén. Szemben a tavalyi orosz–észak-koreai paktummal, ebben a dokumentumban nem szerepel közös védelmi klauzula.

  • Folyik a szíriai rezsim beárazása. Az új szíriai hatóságok felbontották a Tartusz tengeri kikötőjének üzemeltetésére vonatkozó megállapodást az orosz Sztroj Transzgaz vállalattal a Kommerszant szerint. A Kreml hivatalosan nem kommentálta a híreket. A katonai eszközök kivonása zajlik, de közben az oroszok az első állami látogatásukat is megejtették Damaszkuszban, bár ez nyilván nehéz beszélgetés volt – mégiscsak Moszkvában bújkál Aszad, és vele együtt bombázták még pár hete a mostanra hatalomba jutott “lázadókat”. 

  • Hogy az RCINK mozgolódása másokat is felbújt, arra az ékes bizonyíték, hogy Japán a NATO-hoz akkreditált, önálló képviseletet nyitott Brüsszelben januárban, az Oroszországgal és Észak-Koreával szembeni közös fenyegetésre hivatkozva. De Kína sem rest, óriási új katonai főparancsnokság építésébe fogott, az FT szerint ez tízszer nagyobb, mint a Pentagon.

  • Észak-Korea úgy tűnik, hogy visszavonta csapatait az ukrán frontvonalról. Lehet, az óriási veszteségek még Phenjannak is túlzónak tűntek, illetve csak most kezdik el feldolgozni a nyelvi korlátok jelentőségét, a taktikai kiképzés hiányát. Kim nem fog kiszállni a háborúból, csak újraterveznek.


🇧🇪 Jó hírek rovat: Belgiumnak van új kormánya! Bart de Wever az ötpárti kormánykoalícióval becsúszó szereléssel kapta meg a szövetségi miniszterelnöki széket. Pénteken járt volna le a király által szabott közel hét hónapos határidő, amely után új választást írt volna ki. Az ötpárti koalíció a flamand szempontokat egész sikeresen hozza be, mivel hosszú idő után a frankofón Vallóniában is jobboldali(bb) a kormány, tehát megvágni tervezik a munkanélküli segély kifizetési idejét, de például bevezetnék az árfolyamnyereség-adót, holott eddig Belgium kvázi adóparadicsom volt a gazdagoknak. 


A Kongói Demokratikus Köztársaság (DRC) keleti felében újra forr a háború, Burundi, Ruanda és ENSZ-kéksapkások, különböző lázadó csoportok mögött sorakoznak fel


🇨🇩 Afrikai csatározások. A múlt heti jó hírünk a kongói természetvédelemmel kapcsolatban igencsak tiszavirág-életű lehet. Azóta az M23 milícia csapatai elfoglalták az kelet-kongói Goma tartományi központot és Kinshasa felé tartanak, ahol a nyugati követségeket ostromolták tüntetők. Goma ostroma 700 halottal és 2800 sebesülttel járt, majd a Kivu tartományba való betörés során ENSZ-békefenntartók is áldozatul estek. 

Friss bejegyzések

Trutyin | Heti Feledy

Sziasztok!   😷Engedjétek meg, hogy egy másik sarokból indítsam a hírlevelet, és ne a pénteki washingtoni kiborulás felől közelítsünk...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page